Portret Adama Gorczyńskiego w ZSP Brzeźnica

Julia Haja, portret Adama Gorczyńskiego - patrona Gimnazjum w Brzeźnicy

Julia Haja, portret Adama Gorczyńskiego – patrona Gimnazjum w Brzeźnicy

Jesteśmy dumni, że obraz przedstawiający portret Adama Gorczyńskiego, namalowany przez Julię Haję (14 lat), wykonany pod opieką artystyczną Pani Anny Kowal z Pracowni Twórczej BĘ202, został pamiątkowym wizerunkiem nowego patrona Gimnazjum w Brzeźnicy – Adama Gorczyńskiego.
Obraz był inspirowany jedynym wizerunkiem żyjącego wówczas artysty tj. litografią autorstwa Aleksandra Regulskiego (1839-1884) i Franciszka Tegazzo (1829-1879) wykonaną na podstawie fotografii wykonanej przez Awita Schuberta (1837-1919) – (Ryc. z: „Tygodnik Ilustrowany” 1876, nr 25 s. 385.)
Obraz we współczesnej odsłonie wykonany został w konwencji pop art w technice malarstwo akrylowe.

Adam Gorczyński (pseudonim: Jadam z Zatora) był żyjącym w latach 1805-1876 właścicielem dóbr ziemskich w Brzeźnicy i Marcyporębie, działaczem społecznym, pisarzem i malarzem.
W zakresie malarstwa: jako absolwent krakowskiej uczelni sztuk pięknych, kształcący swoje zdolności malarskie najprawdopodobniej również we Wiedniu u pejzażysty F. Steinfelda pozostawił szereg obrazów ukazujących krajobrazy ziemi krakowskiej. Jego obrazy przedstawiające w większości pejzaże z elementami architektury wykonane były w technice: malarstwo olejne i akwarela. Stworzył w sumie około kilkuset obrazów. Jego prace znajdują się m. in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Bibliotece Jagiellońskiej.