Wystawa stała „Spojrzenie Madonny” w Paszkówce

Od 04.03.2015 r. w Domu Integracji Społecznej w Paszkówce można podziwiać wystawę/stała ekspozycję prac pt. Rękodzieło inspirowane sztuką ludową i sakralną Doliny Karpia „SPOJRZENIE MADONNY”.

plakat_Spojrzenie_Madonny

Niniejsza wystawa została zrealizowana z myślą o popularyzacji lokalnej tradycji oraz zanikającej sztuki rękodzielniczej.

„Spojrzenie Madonny” to swobodne połączenie detali, z ikonograficzną tradycją malowania na desce. Na wystawie można podziwiać 30 obrazów wykonanych techniką malarstwo akrylowe na desce.

Kolaż sztuki ludycznej z elementami sacrum stanowi o jej wyjątkowości. Wykorzystane zostały także elementy heraldyczne przetransponowane na autorski język artysty, którym komunikuje się z odbiorcą. Ukrycie pośród bogatych detali szczegółu wskazującego na miejsce pochodzenia inspiracji, to swoista szarada będąca „perskim okiem” wysłanym w stronę odbiorcy, by rozejrzał się wokół siebie. Ascetyczna, drewniana deska jest tworzywem – podkładem dla bogatej formy i ornamentyki wykonanej techniką pozłotniczą. Drewno pochodzące z zanikającej już starej zabudowy, przeznaczonej do rozbiórki, zyskuje nowe życie, łącząc stare z nowym. Wystawa odkrywa elementy architektoniczne i malarskie sztuki sakralnej dla sztuki ludowej, znajdujące się w obszarze Doliny Karpia (gminy: Brzeźnica, Osiek, Polanka Wielka, Przeciszów, Spytkowice, Tomice, Zator) prezentując je w jednym miejscu.

B.Fiodorowicz, "Brzoza" wizerunek inspirowany herbem gminy Brzeźnica

B.Fiodorowicz, „Brzoza”
wizerunek inspirowany herbem gminy Brzeźnica

B.Fiodorowicz, "Kwietna Madonna"

B.Fiodorowicz, „Kwietna Madonna”

Autorem prac jest artysta ukrywający się pod pseudonimem Borys Fiodorowicz, który przemawia wyłącznie za pomocą swoich dzieł, sam pozostając anonimowy. Wiąże się to z filozofią wyznawaną przez twórcę,  iż w czasach, gdzie dominują „papierowi” bohaterowie i celebryzacja do świadomości odbiorcy przebija się jedynie wizerunek artysty, a nie jego dzieło. Dlatego na przekór tej tendencji pokazuje swoje obrazy, nie zdradzając swojej tożsamości.

Artysta jest twórcą oblicza „Madonny Zatorskiej”, przedstawionej z wymownym symbolem – rybą w dłoniach.  Wizerunek ten nosi drugie miano „Matki Boskiej z Pobiedru” ze względu na miejsce powstania.

Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji w Domu Integracji Społecznej w Paszkówce (wstęp bezpłatny):

PN-SOB             po konsultacji telefonicznej w Biurze Parafialnym (tel. 33 879-30-67)

NDZ                    10:30-13.00