Wystawa „Tożsamość miejsca” Anny Kowal do obejrzenia w Stryszowie

tozsamosc-miejsca-anna-kowal-200

W sobotę 16.12.2017 odbył się wernisaż wystawy Anny Kowal pt. „Tożsamość miejsca” na Dworze w Stryszowie – Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu. Wystawa potrwa do 6 maja 2018 roku.

Instalacja, która przywołuje tradycyjne wnętrze małopolskiej izby, jest zbudowana z parareplik – mebli i elementów wyposażenia, wykonanych w skali 1:1. Wzory zaczerpnięte ze sztuki ludowej są konfrontowane z surowym materiałem używanym w współczesnym przemyśle meblarskim i budowlanym. Poprzez zderzenie wypracowanej przez pokolenia bogatej ornamentyki haftu oraz tradycyjnych form mebli z nieszlachetnym, współczesnym tworzywem – pozbawioną okleiny płytą OSB – artystka zachęca do refleksji nad współczesnością i przeszłością. Zobaczymy stołki, krzesła, łóżko, skrzynię wianną, stół, ławę, ławkę, oraz elementy wystroju – obrazy i modlitewnik.

Fot. M. Techmański

Fot. M. Techmański

W toku projektu artystka przeprowadziła cykl rozmów o sztuce ludowej z pracownikami muzeów etnograficznych i skansenów oraz z losowo napotkanymi ludźmi. Fragmenty nagrań tych rozmów będą odtwarzane na wystawie.

mkidn-01_cmyk-100x100 Zrealizowano  w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zachęcamy do obejrzenia wystawy!